5. Sınıf Matematik Testleri

Matematik dersi, ilkokul 1. sınıftan başlayarak öğrencilerin tüm eğitim ve öğretim hayatı boyunca karşılaştıkları bir derstir. 5. sınıf Matematik konuları, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına göre hazırlanmıştır. Ortaöğretime başlangıcın ilk aşaması olan 5 sınıftan itibaren, öğrencilerin matematik dersine gerekli önemi göstermesi gerekir. Matematik dersi, hem lise sınavlarında hem de okul başarısı üzerindeki etkisi çok fazladır. Matematik öğretmenleri tarafından anlatılan Matematik dersinin konuları, 1. dönem ve 2. dönem olmak üzere üniteleri ayrılmıştır. Her bir ünite altında konuların kaç saat işleneceği de belirtilmiştir. Belirlenen ders saatleri içerisinde konuların öğrencilere anlatılması gerekir. Okul eğitimi açısından oldukça önemli olan 5. sınıf Matematik dersinde başarılı olmak ve konuları anlamak için 5. sınıf Matematik testleri ile birlikte çalışılması gerekir.

5. Sınıf Matematik Dersinde Nasıl Başarılı Olunur?

Matematik dersi, öğrenciler için zor ve öğrenilmesi güç bir ders olarak düşünülür. Bu düşünce tamamen yanlıştır. Matematik dersi, doğru kaynaklardan programlı bir şekilde çalışıldığında kolay bir şekilde başarılı olunabilecek bir derstir. Ortaokul ve lise eğitimi açısından oldukça önemli konuların yer aldığı 5. sınıf Matematik dersinde başarılı olabilmek için öğretmenin derse dikkatli bir şekilde dinlenmesi gerekir. Birçok formül ve terimin bulunduğu Matematik dersinde, önemli bilgiler not edilerek daima göz önünde bulunmalıdır. Matematik dersi, kolay öğrenilebilen bir derstir. Ancak belirli periyotlarda tekrarlar yapılmadığında, hemen unutulabilir. Öğrencilerin günlük, haftalık olarak belirli periyotlarda konu tekrarları yapması gerekir. Konuyu anlamak ve kalıcılığını devam ettirmek için konu ile ilgili bol bol test çözümü yapılmalıdır. 5. sınıf Matematik testleri her bir konu için kapsamlı bir şekilde hazırlanmıştır. Tercih edilecek testlerin kolaydan zora doğru olması, öğrencinin eğlenerek ders çalışmasını ve öğrenmesini sağlar.

5. Sınıf Matematik Konuları

5. sınıf Matematik dersinde birbirini tamamlayan nitelikte birçok konu bulunmaktadır. Bu konuların, belirli bir sıralamaya ve düzene göre öğretilmesi gerekir. 5. sınıf Matematik konuları şunlardır:

 • Alan ölçme
 • Doğal sayılar
 • Doğal sayılarda işlemler
 • Geometrik cisimler
 • Kesirler
 • Kesirlerle işlemler
 • Ondalık gösterim
 • Ondalık gösterimlerle işlemler
 • Temel geometrik kavramlar ve çizimler
 • Üçgen ve dörtgenler
 • Uzunluk ve zaman ölçme
 • Veri işleme ve yüzdeler

5. sınıf Matematik konuları ile ilgili öğrencilerin birçok kazanımlar elde etmesi gerekir. Öğrenci bu konuları tam olarak öğrenmediğinde, 6. 7. ve 8. sınıfta ve lise sınavlarında başarılı olması pek mümkün değildir. 5. sınıf Matematik testleri ile konuları kavramak ve pekiştirmek mümkündür.

5. Sınıf Matematik Dersinin Kazanımları

En önemli derslerden birisi olan Matematik, öncelikle öğrencilerin hem zihinsel hem de sayısal zekâlarının gelişmesine katkı sağlar. Matematik dersinde başarılı olan öğrenciler, diğer sayısal derslerde başarılı olması daha kolaydır. Problem çözme kabiliyeti kazanan öğrenciler, eğitim ve öğretim hayatları boyunca ve sosyal hayatlarında başarılı olurlar. Öğrenciler için oldukça önemli olan lise sınavlarında Matematik dersinin etkisi çok fazladır. Matematik dersinde yapılacak her bir doğru net sayısı, öğrencinin rakiplerine fark atarak başarısını yükseltir. İlerleyen yıllarda sayısal bölüm seçmek isteyen öğrencilerin, ortaöğretim aşamasında Matematik dersinde tüm konuları anlaması ve gereken önemin verilmesi gerekir. 5. sınıf Matematik testleri matematik dersinde öne çıkan konuları kolayca öğrenilmesini ve bilgilerin zihinde kalıcılığını devam etmesini sağlar. Ancak tercih edilecek testlerin güncel müfredata uygun şekilde hazırlanmış olması gerekir. Güncel müfredata uygun şekilde hazırlanmış 5. sınıf Matematik konularına ait kazanım ve kavrama test soruları ve cevapları sitemizde mevcuttur. 5. sınıf Matematik testleri ile başarınızı ölçerek kendinizi sınayabilirsiniz.